avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj cu absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj cu absente nemotivate

Buna ziua,
Cum pot sa pontez mai multe persoane (4 angajati), care in luna ianuarie 2017 datorita timpului nefavorabil cu acordul lor si al patronului nu au lucrat timp de doua saptamani. Patronul imi spune sa ii pontez nemotivat.
Eu fiind nelamurita va cer parerea dumneavoastra daca este legal sa ii pontez nemotivat?
Mentionez ca domeniul de activitate este constructii (CAEN 4120).
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:31, 21 Februarie 2017
Decizia de suspendare a c.i.m. pentru CFP este documentul in baza caruia se opereaza in REVISAL.
si in baza al carui articol din CM, se suspenda contractul de munca, in cazul dat? multumesc
art.54 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

C.i.m padicam padicam Buna ziua! Am facut si trimis c.i.m la un nou angajat,dar in prima saptamana nu a putut veni la servici ca a fost nevoit sa se duca la fostul loc de munca inca ... (vezi toată discuția)
Zile cfp florica.vochide florica.vochide buna ziua,as dori sa stiu cum procedez daca am salariati care au lipsit toata luna si nu dorim sa le inchidem ctr. de munca.Cum as putea sa ii trec in revisal ... (vezi toată discuția)
Revisal concediu fara plata danyyyyy danyyyyy buna ziua, cum se inregistreaza in revisal concediu fara plata, nici nu stiu daca se inregistreaza si daca se inregistreaza unde trebuie sa se scrie de ex. o ... (vezi toată discuția)