Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu med cod 10 si Concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu med cod 10 si Concediu odihna

Buna ziua,
Sotul meu a revenit la munca dupa concediu medical de boala cu indicatie reducere timp de lucru cu 1/4, reducere luata prin medical cod 10. Astfel timpul de lucru este de 6h. Daca doreste sa isi ia concediu odihna,acest lucru este posibil? Si daca da cum se reqlizeaza pontajul si calculul? Perioada redusa de lucru este 90 zile si in aceasta perioada are nevoie si de cateva zile libere pentru diferite probleme. Multumesc.
Pentru zilele de CO nu mai solicitati concediu medical.
Daca aveti deja certificat medical pentru perioada in care doriti CO, trebuie sa se corecteze certificatul medical de catre medic.
Nu se poate suprapune CO cu medicalul.
Din punct de vedere legal, codul 10 este o indemnizatie si nu concediu medical. Tocmai aici blocajul, la fel ca si in cazul unei femei insarcinate care tot cod 10 primeste pe medical. Daca esti incadrat cu cod 10 nu ai voie CO??
In OUG mr.158/2005 cod 10 nu este denumit "concediu medical", dar toate operatiunile legate de acest cod se indeplinesc exact ca la concediile medicale, formularul pe care se inscrie este "certificat de concediu medical".
Cele 2 ore/zi se acorda pentru reducerea timpului de munca, ori daca angajatul este in concediu de odihna nu munceste si atunci de ce s-ar acorda reducerea de 2 ore?.