Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata \"rezonabila\" - tergiversare dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata "rezonabila" - tergiversare dosar

Buna ziua.

Care este durata "rezonabila" de rezolvare a unui dosar de inselaciune in Bucuresti.
Am depus plangere penala in Octombrie 2013 si nici pana in prezent nu a fost trimis in judecata.
Din 2015 am tot depus cereri de urgentare la fiecare 4-6 luni primind acelasi raspuns : dosarul este in cercetare.
Am fost si la politie la fraude unde mi se spune ca suspectul a fugit din tara si pana nu il audiaza dosarul nu e primit de procuror.
L-am intrebat ce se intampla daca suspectul nu se intoarce si a ridicat din umeri mi-a spus ca au dosare mult mai vechi ca al meu in aceeasi situatie.
L-am intrebat de ce nu il dau in urmarire prin interpol si mi-a raspuns ca nu decid ei.
Prejudiciul este mare aproape 600,000 RON.
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Singura solutie este sa faceti plangere direct la procuror.
Am facut din 2015 pana in prezent 4-5 plangeri la procuror, procurorul sef, etc primind cam acelasi raspuns ... inca se cerceteaza.
Mai mult la ultima a amenintat voalat avocatul ca ne amendeaza sau ceva de genul daca mai depunem alta plangere.

Cata rabdare sa mai am?
Din experienta dumneavoastra 3 ani si jumatate ne incadram inca in un termen rezonabil ?
Este normala aceasta durata pentru parchetele din capitala?

Nu as vrea nici sa stresez procurorul si sa primesc o solutie nefavorabila dar au trecut peste 3 ani si in acesti 3 ani acest excroc si-a instrainat toate bunurile.

Ce ma sfatuiti ? Sa caut alt avocat ?
Observ cu tristete ca sunt avocati deosebit de priceputi in a apara infractorii si ai scapa dar nu la fel de "priceputi" in a ajuta pagubitii sa isi faca dreptate.

Nu mai stiu ce sa fac si incontro pentru a se misca ceva de aceea va cer sfatul aici.

Va multumesc!
andreea_dumi, utilizator
Din dispozitiile art. 488 ^1 C.p.p.reiese ca "durata rezonabila" in ceea ce priveste activitatea de urmarire penala ar trebui sa fie de aproximativ un an.
Din pacate doar in cauzele incepute dupa 01.02.2014 se poate depune contestatie privind durata procesului penal.
La înșelăciune poate dura 3 ani și jumătate dar depinde dacă mai au de cercetat ceva.
Dacă s-a finalizat urmărirea penala nu are sens sa tina dosarul în dulap degeaba.

Vorbiți cu avocatul sa vadă exact ce mai au de făcut în dosar.
A făcut asa ceva?

Dacă depuneți cereri i mod negândit e normal sa riscati o amenda pentru conduita abuziva și abuz de drept.

Dacă avocatul nu știe sa gestioneze problema nu veți rezolva nimic.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Plangerea penala a fost inregistrata inainte de intrarea in vigoare a noului cod penal.

Persoana in cauza a inselat 2 societati diferite prin aceeasi metoda (regulamentul forumului nu imi permite sa dau nume de persoane si societati)

Am avut nenumarate contracte cu prestatorul respectiv intre 2010 si 2013 si a avut o conduita de afaceri impecabila.
In anul 2013 aveam un contract in desfasurare prin care trebuia sa ne livreze si instaleze echipamentele in halele de productie pana in 15 august 2013.
Plata conform contractului a fost mereu la fel 40% avans, 40% la livrarea echipamentelor si 20% dupa darea in folosinta si testare.

A “livrat” echipamentele chiar mai devreme (iunie-iulie 2013) ocazie cu care i-am platit factura dar nu am facut receptia lor pentru ca a venit cu o scuza.
Ar fi primit o notificare de la producatorul japonez referitoare la niste serii de echipamente ce ar avea ceva probleme si trebuie rescris softul sau ceva similar.

La 10 zile dupa livrare m-a sunat ca trebuie sa “retraga” echipamentele la service pentru un soft nou si a trimis un camion sa le ridice. Factura o platisem deja si nu mi-a dat nimic de banuit. Se mai intamplase in trecut o situatie similara cand a restras niste echipamente dar le-a returnat dupa 1 saptamana.
Deci am platit a doaa transa de bani dar nu am primit un PV cu seriile echipamentelor livrate si ulterior retrase spre a fi “upgradate”.

Detin si am depus la dosar inregistrarile video (camerele din hala functionau) atat de la primire cat si de la retragerea echipamentelor.
De asemenea la dosar sunt declaratiile angajatiilor firmei de paza de la hala de productie.

Timp de 2 luni de zile am fost mintit prin telefon ca a trebuit sa returneze echipamentele in Japonia la producator si ca mai dureaza catava saptamani.
Din septembrie nu am mai raspuns la telefon si deplasandu-ma la sediul firmei totul era inchis iar administratorul si cumnatul sau nu au mai fost de gasit.

In aceeasi situatie cu mine o alta societate din Timisoara pagubita in o maniera identica.

Am depus plangere penala in Oct 2013 am fost chemat la audieri prin Mai 2014 cand am depus probele si am indicat martorii.
Martorii au fost audiati abia in iunie 2015 si asta ca urmare a “plangerilor” noastre.

Am tinut legatura cu cealata societate pagubita care a depus plangere la Timisoara.
Practic ne-a fluturat pe la nas aceleasi echipamente montandu-le apoi retragandu-le dupa plata facturii.
Societatea respectiva a intrat in faliment (cerut de un debitor) si intre timp a fost si radiata.

Plangerea penala de la Timisoara a fost solutionata initial cu NUP apoi atacata la prim procuror unde s-a mentinut NUP. In final a fost atacata in instanta care a decis continuarea cercetarilor la parchet.

In mare cam acestea sunt datele dosarului iar eu personal nu vad ce se mai asteapta pentru trimiterea in judecata.
La politie spuneau in 2015 ca nu "rezulta clar intentia de a insela" deoarece am avut anterior contracte cu care au decurs normal.
Cu toate acestea a inselat 2 societati prin aceeasi metoda asa ca intentia de a insela mi se pare evidenta.

In 2014 politia a spus ca a fost emis mandat de aducere si ca administratorul este cautat in toata tara dar ca au informatii ca a fugit in strainatate.

In 2016 acelasi administrator a instrainat 2 imobile in Constanta prin act care l-a semnat PERSONAL si nu prin mandatar.
Cum a putut sa vina si sa instraineze bunurile daca era cautat de politie si avea mandat?
Politistii si procurorii nu raspund in fata nimanui pentru actiuniile lor (sau lipsa actiuniilor)?

La final vreau sa spun ca nu am facut rabat cand am angajat avocatul (un cunoscut avocat din Bucuresti).
Nu as face rabat nici acum daca in a angaja altul daca asta ar fii rezolvarea problemei.
As putea de asemenea sa mediatizez cazul in presa dar nu stiu daca asta ar ajuta.

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru parerile dumneavoastra!