Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna
as dori sa aflu actele necesare pentru a dovedi calitatea de mostenitor dupa mama mea : sunt o femeie divortata, eu am toate actelede stare civila, dar parintii mei au divortat cand am avut 4 ani. Maica mea sa recasatorit si am doi frati vitregi, in urma decesului mamei mele, fratii mei vitregi m au chemat la deschiderea succesiunii cu conditia sa dovedesc legatura de rudenie. Eu nu am nici un act dupa mama, si in certificatul meu de nastere numele mamei mele era dupa primult sot (tatal meu), si fratii mei in certificatul lor de nastere la numele mamei este dupa a doua casatorie. Cum dovedesc ca avem aceeasi mama ???

mayacrisan a scris:

Buna
as dori sa aflu actele necesare pentru a dovedi calitatea de mostenitor dupa mama mea : sunt o femeie divortata, eu am toate actelede stare civila, dar parintii mei au divortat cand am avut 4 ani. Maica mea sa recasatorit si am doi frati vitregi, in urma decesului mamei mele, fratii mei vitregi m au chemat la deschiderea succesiunii cu conditia sa dovedesc legatura de rudenie. Eu nu am nici un act dupa mama, si in certificatul meu de nastere numele mamei mele era dupa primult sot (tatal meu), si fratii mei in certificatul lor de nastere la numele mamei este dupa a doua casatorie. Cum dovedesc ca avem aceeasi mama ???

Incercati sa gasiti sentinta de divort.

stiu unde au divortat dar daca ambii parint sunt decedati am dreptul la o copie ?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos, mi a fost de mare ajutor! Am mai primit diferite sfaturi( nu de aici ) sa cer o copie dupa primul certificatul de casatorie dar aceasta se elibereaza doar la unul dintre soti si ambii sunt decedati. M am gandit ca daca o sa solicit o copie dupa divort la fel se procedeaza si nu o sa avansez.
Incercati sa obtineti de la starea civila carev-a eliberat certificatul de nastere un document (adeverinta) in care sa fie inscrisi parintii dvs si CNP-urile lor.
Evident ca CNP ul mamei va fi acelasi cu cel din certificatul de deces.
Si in certificatul de casatorie cu al doilea sot trebuie sa se regaseasca CNPul mamei si numele dupa primul sot daca nu a revenit la cel de fata.