avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna
as dori sa aflu actele necesare pentru a dovedi calitatea de mostenitor dupa mama mea : sunt o femeie divortata, eu am toate actelede stare civila, dar parintii mei au divortat cand am avut 4 ani. Maica mea sa recasatorit si am doi frati vitregi, in urma decesului mamei mele, fratii mei vitregi m au chemat la deschiderea succesiunii cu conditia sa dovedesc legatura de rudenie. Eu nu am nici un act dupa mama, si in certificatul meu de nastere numele mamei mele era dupa primult sot (tatal meu), si fratii mei in certificatul lor de nastere la numele mamei este dupa a doua casatorie. Cum dovedesc ca avem aceeasi mama ???


Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:04, 19 Februarie 2017
mayacrisan a scris:

Buna
as dori sa aflu actele necesare pentru a dovedi calitatea de mostenitor dupa mama mea : sunt o femeie divortata, eu am toate actelede stare civila, dar parintii mei au divortat cand am avut 4 ani. Maica mea sa recasatorit si am doi frati vitregi, in urma decesului mamei mele, fratii mei vitregi m au chemat la deschiderea succesiunii cu conditia sa dovedesc legatura de rudenie. Eu nu am nici un act dupa mama, si in certificatul meu de nastere numele mamei mele era dupa primult sot (tatal meu), si fratii mei in certificatul lor de nastere la numele mamei este dupa a doua casatorie. Cum dovedesc ca avem aceeasi mama ???


Incercati sa gasiti sentinta de divort.


stiu unde au divortat dar daca ambii parint sunt decedati am dreptul la o copie ?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos, mi a fost de mare ajutor! Am mai primit diferite sfaturi( nu de aici ) sa cer o copie dupa primul certificatul de casatorie dar aceasta se elibereaza doar la unul dintre soti si ambii sunt decedati. M am gandit ca daca o sa solicit o copie dupa divort la fel se procedeaza si nu o sa avansez.
Incercati sa obtineti de la starea civila carev-a eliberat certificatul de nastere un document (adeverinta) in care sa fie inscrisi parintii dvs si CNP-urile lor.
Evident ca CNP ul mamei va fi acelasi cu cel din certificatul de deces.
Si in certificatul de casatorie cu al doilea sot trebuie sa se regaseasca CNPul mamei si numele dupa primul sot daca nu a revenit la cel de fata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune in lipsa actelor de stare civila maria88 maria88 Buna ziua , Mama mea a decedat in septembrie 2013. S-a casatorit cu tatal meu acum 51 de ani . Anterior a fost casatorita si a avut un baiat care a ramas ... (vezi toată discuția)
Problema succesorala Istratescu Călin Istratescu Călin Doresc sa stiu ce posibilitati am sa demonstrez ca sunt fiul mamei mele,deoarece,la notar mi se cere sentinta de divorț a părinților mei,intervenit undeva ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa mama divortata, neavand act de divort teo689 teo689 Buna ziua, vreau sa fac succesiunea unei garsoniere dupa decesul mamei mele. Ea a divortat in urma cu 30 ani, insa nu a pastrat actul de divort. Am gasit ... (vezi toată discuția)