Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Drept la limitare consum produse externe
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Drept la limitare consum produse externe

La intrarea la film cu copilul am facut imprudenta sa nu ascund plasa cu doua pungi de chips-uri si doua sticle de apa luate din supermarket iar domnul de l-a bilete mi le-a confiscat temporar pe pretextul ca nu sunt cumparate de la ei (ei avand preturi nesimtit de mari, de altfel).
Dupa ce am cerut sa vorbesc cu managerul a venit un manager (fake, avea sa constat mai tarziu) si singura sa motivare ce-a stat in picioare a fost faptul ca "fac galagie cu stick-urile". Culmea, intr-o sala plina de copii nu tocmai linistiti iar natcho-ul lor e mult mai crocant. Pana la urma mi-am primit sticlele de apa dar chipsurile doar dupa film.
Culmea e ca mai mi-au si zis ca "de ce n-am mascat". De parca, e mai bine sa ascunzi ceva decat sa fi transparent...

Ma intrebam daca chiar au dreptul sa-mi limiteze accesul cu propriile lucruri (ei avand undeva un afis de genul) si daca nu s-ar preta pentru o sesizare la Protectia Consumatorului?
slymaximus, utilizator
Fiind o proprietate privata pot impune respectarea unor reguli in privinta accesului si consumarii unor produse achizitionate din alte locatii.
Nu veti avea castig de cauza daca veti sesiza ANPC.
Nici cand te mergi la un restaurant nu te duci cu mancarea de acasa sau din alta parte. Asta ca o comparatie putin exagerata.