avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intretinere_2 copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intretinere_2 copii

in cazul in care parintele divortat si obligat la plata pensiei de intretinere se recasatoreste, iar ulterior din aceasta casatorie mai are un copil...cuantumul pensiei se stabileste la 1 treime din veniturile sale pt cei doi copii.
care ar fi motivele de care instanta va tine cont pt a stabili cota din treime pt un copil si alta cota pentru cel de-al doilea copil?
ar putea tine cont de nevoile fiecarui copil pt a stabili unuia o cota mai mare, iar altuia o cota mai mica?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:53, 11 Septembrie 2009
Cota de 1/3 este o cota legala, iar in ceea ce priveste intre nevoile unui copil ori celalalt nu se poate distinge.
cum se va micsora cuantumul pensiei de intretine a unui minor cand se va naste al doilea copil?
cat va primi din treimea care sa stabileste pt cei 2 copii?
Primul copil 17%, al doilea 16%.
#-o ce simplu era...oare de ce nu m-oi fi gandit
Cota de 1/3 din veniturile nette este acordata de instanta pentru stabilirea pensiei de intretinere pentru doi copii.
Cotele pensiei de intretinere pentru fiecare se stabilesc in functie de varsta si necesitatile financiare ale fiecaruia dintre minori/majori aflati la studii,dar si de veniturile realizate de parinti.De exemplu:
Un copil de de 16 ani aflat la scoala are nevoie de o suma mai mare de bani decat cel de 12 ani.
Calculul efectiv este la latitudinea magistratului-judecator in functie de cele aratate mai sus.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2009
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara pentru 2 copii tanad cont ca al doilea minor are gradul 1 de handicap badea_madalina badea_madalina am cerut in instanta sa mi se actualizeze pensia alimentara acordata de instanta in 2001 pentru 2 copii,mai ales ca cel de al doilea minor are gr 1 de handicap ... (vezi toată discuția)
Divort Lucian_42 Lucian_42 Buna ziua. As dori sa stiu care sunt criteriile dupa care se stabileste o pensie alimentara tinand cont ca e doar un copil . Vreau sa-mi mai spuneti daca se ... (vezi toată discuția)
Marirea pensiei de intretinere! rockade rockade Buna ziua!Astazi am avut proces pentru marirea pensiei de intretinere a fiicei mele.Cat va obtine daca tatal ei are un salariu net mediu de 4.200 lei dar mai ... (vezi toată discuția)