Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intretinere_2 copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intretinere_2 copii

in cazul in care parintele divortat si obligat la plata pensiei de intretinere se recasatoreste, iar ulterior din aceasta casatorie mai are un copil...cuantumul pensiei se stabileste la 1 treime din veniturile sale pt cei doi copii.
care ar fi motivele de care instanta va tine cont pt a stabili cota din treime pt un copil si alta cota pentru cel de-al doilea copil?
ar putea tine cont de nevoile fiecarui copil pt a stabili unuia o cota mai mare, iar altuia o cota mai mica?
Cota de 1/3 este o cota legala, iar in ceea ce priveste intre nevoile unui copil ori celalalt nu se poate distinge.
cum se va micsora cuantumul pensiei de intretine a unui minor cand se va naste al doilea copil?
cat va primi din treimea care sa stabileste pt cei 2 copii?
Primul copil 17%, al doilea 16%.
#-o ce simplu era...oare de ce nu m-oi fi gandit
Cota de 1/3 din veniturile nette este acordata de instanta pentru stabilirea pensiei de intretinere pentru doi copii.
Cotele pensiei de intretinere pentru fiecare se stabilesc in functie de varsta si necesitatile financiare ale fiecaruia dintre minori/majori aflati la studii,dar si de veniturile realizate de parinti.De exemplu:
Un copil de de 16 ani aflat la scoala are nevoie de o suma mai mare de bani decat cel de 12 ani.
Calculul efectiv este la latitudinea magistratului-judecator in functie de cele aratate mai sus.
Radu Gabrian, Mediator