avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca

Buna ziua. Vreau sa stiu daca am dreptul sa imi inchei contractul de munca cu scurtarea preavizului, cu autorul zilelor de concediu.
Mentionez ca am doar 5 luni la acest loc de munca.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:52, 20 Februarie 2017
doar daca angajatorul este de acord, in caz contrar reluati preavizul dupa efectuarea concediului.
C.i.m. nu inceteaza mai devreme daca va efectuati zilele de CO , acesta va inceta la expirarea termenului de preaviz.

CO nu suspenda durata preavizului.
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)
Demisie urmata de concediu hero hero pot sa -mi depun demisia si apoi sa-mi efectuez concediul de odihna (pe durata preavizului)? (vezi toată discuția)
Demisie si concediul de odihna in acelasi timp ? danyk1 danyk1 Sunt in preaviz , iar in aceasta perioada am luat 8 zile de concediu de odihna . intrebarea mea este : daca mi s-a acordat legal CO ? ,sau mi se va ... (vezi toată discuția)