Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere punct de lucru PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere punct de lucru PFA

Buna ziua,

Sunt un PFA cu cod caen 9602 – coafura si alte activitati de infrumusetare,
cu sediul in jud. Ilfov
cu P.L. in sect. 1
si cu domiciliul fiscal in jud. Buzau.

Voi radia punctul de lucru si m-ar interesa sa-mi spuneti, daca se poate, cum procedez mai departe:
1. Cu casa de marcat de la P.L. respectiv ?
2. Ce ar trebui sa depun la ANAF sect. 1 in urma radierii P.L. ?
3. Ce ar trebui sa depun la ANAF Ilfov in urma radierii P.L. ?
4. Ce ar trebui sa depun la ANAF Buzau in urma radierii P.L. ?
5. Ar trebui cumva sa mai depun ceva la vreo alta institutie?

Si as mai avea inca o intrebare:
Sediul este declarat fara activitate si va ramane asa in continuare, dar pt. ca este posibil sa mai am nevoie de PFA pt. diverse colaborari, as vrea sa ma sfatuiti daca:
sa suspend activitatea PFA momentan si s-o reiau doar daca este cazul ?
SAU
sa nu suspend activitatea si sa depun declaratii cu 0 ?
SAU
aveti dvs. o alta solutie pt. aceasta situatie ?

Multumesc.
Doar pentru problema cu casa de marcat: Cu copie dupa decizia de radiere a punctului de lucru primita de la registrul comertului si cu casa de marcat, mergeti la o firma specializata in comercializarea caselor de marcat din sectorul in care a fost acest punct si va rezolva ei contracost (caci numai ei fac asta) cu predarea actelor si scoaterea memoriei. Apoi casa de marcat si acele acte de defiscalizare raman la dumneavoastra.
george-neagu a scris:

Doar pentru problema cu casa de marcat: Cu copie dupa decizia de radiere a punctului de lucru primita de la registrul comertului si cu casa de marcat, mergeti la o firma specializata in comercializarea caselor de marcat din sectorul in care a fost acest punct si va rezolva ei contracost (caci numai ei fac asta) cu predarea actelor si scoaterea memoriei. Apoi casa de marcat si acele acte de defiscalizare raman la dumneavoastra.

Multumesc