Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestatie amenda rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestatie amenda rovinieta

Buna ziua
Pe data de 22.02.2017 am primit prin posta un pvcc prin care mi se aduce la cunostinta ca agentul X a constatat la data de 31.01.2017 ca eu am circulat pe data de 23.08.2016 cu autovehicul din categoria A (matizul se afla in categoria A?) fara a detine rovinieta (intr-adevar am uita sa cumpar).
- In aceea zi masina am imprumutat-o unui prieten, nu eram eu la volan (este acesta un motiv de contestatie? Si daca este, trebuie sa mentionez cine era la volan?)
- Conform art. 16 din OG 2/2001 dintre elememtele obligatorii nu sunt trecute pe acest PVCC seria si nr actului meu de identitate, ocupatia si locul meu de munca.
Va rog sa imi spuneti daca sunt motive legale de a contesta acest proces verbal si care sunt acestea.
Buna seara,
1. primul motiv de contestatie ar fi acela al incalcarii termenului de 2 luni prevazut de art. 25 alin. 1 OG 2/2001.
2. se poate contesta pe motivul neindicarii categoriei vehiculului.
3. va trebui sa aratati cine a condus autovehicolul si ca acesta stia ca nu aveti rovignieta.
4. daca acel PV de contraventie nu este semnat olograf atunci si acesta este motiv de nulitate.
ORDONANŢĂ nr. 2 din 12 iulie 2001 (*actualizată*)
privind regimul juridic al contravenţiilor

[ link extern ]

Articolul 25
(1) Procesul-verbal se va înmâna sau, după caz, se va comunica, în copie, contravenientului şi, dacă este cazul, părţii vătămate şi proprietarului bunurilor confiscate.
(2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult două luni de la data aplicării acesteia.

Atentie! Atunci cand utilizatorii de autovehicule sunt surprinsi de camerele video ca circula fara rovinieta, procesul-verbal de contraventie se incheie in lipsa acestora. Iar termenul de comunicare de doua luni curge de la data la care contraventia este constatata, fiind posibil ca aceasta sa nu fie identica cu data la care soferul a fost surprins efectiv fara rovinieta.

www.avocatnet.ro/content/art...
ORDONANŢĂ nr. 2 din 12 iulie 2001 (*actualizată*)
privind regimul juridic al contravenţiilor

Articolul 17
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.

Ceea ce spuneai tu vis a vis de art. 16, lipsa acelor mentiuni poate atrage nulitatea procesului verbal, dar tinand cont ca vorbim de un pv incheiat in lipsa...

www.avocatnet.ro/content/art...

Din punct de vedere al legii, tu (proprietarul) esti responsabila pentru lipsa rovinietei si trebuie sa iti asumi plata amenzii.

Din punct de vedere moral, amicul tau iti datoreaza tie banii de amenda. Cand i-ai lasat masina sa se foloseasca de ea, daca stia ca are de gand sa paraseaca orasul, putea macar sa te intrebe daca are vinieta valabila.

Si daca pv-ul primit de tine este si semnat olograf de agentul constatator, va trebui ca pe viitor sa ai mai multa grija cui ii incredintezi autoturismul si ca ai toate actele necesare.

[ link extern ] /

Categoriile sunt dupa cum urmeaza:

A – autoturisme;
B – vehicule marfa MTM mai mic sau egal 3,5 t;
C – vehicule transport marfa MTMA mai mic sau egal cu 7,5 t, vehicule transport persoane cu peste 9 locuri pe scaune (inclusiv sofer);
D – vehicule transport marfa cu MTMA mai mic de 12 t, vehicule transport persoane cu mai mult de 23 locuri pe scaune (inclusiv sofer);
E – vehicule transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12 t si 3 axe;
F – vehicule transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12 t si minimul 4 axe.
Nicoleta Ion a scris:

Buna ziua
Pe data de 22.02.2017 am primit prin posta un pvcc prin care mi se aduce la cunostinta ca agentul X a constatat la data de 31.01.2017 ca eu am circulat pe data de 23.08.2016 cu autovehicul din categoria A (matizul se afla in categoria A?) fara a detine rovinieta (intr-adevar am uita sa cumpar).
- In aceea zi masina am imprumutat-o unui prieten, nu eram eu la volan (este acesta un motiv de contestatie? Si daca este, trebuie sa mentionez cine era la volan?)
- Conform art. 16 din OG 2/2001 dintre elememtele obligatorii nu sunt trecute pe acest PVCC seria si nr actului meu de identitate, ocupatia si locul meu de munca.
Va rog sa imi spuneti daca sunt motive legale de a contesta acest proces verbal si care sunt acestea.

Platiti, PV este intocmit corect.
Multumesc pentru raspunsuri. Amenda oricum am platit-o, dar vroiam sa vad daca se mai poate face ceva, ca la ce drumuri avem mai platesc si rovinieta si amenda :)