avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rovinieta

Buna ziua, in cazul in care am primit lipit de usa apartamentului (nefiind acasa)un proces verbal de contraventie nesemnat cum ca am fost filmata circuland fara rovinieta, amenda de 250 lei+28euro(contrav.rovinietei), trebuie sa platesc si cei 28 euro ?
Cel mai recent răspuns: ContSters257959 , utilizator 11:04, 24 Iulie 2012
De fapt sanctiunea pentru circularea pe reţeaua de drumuri naţionale fara achitarea tarifului de utilizare a lor se palica conf art. 8
(1)Fapta de a circula fără a deţine rovinietă valabilă constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă.
(2)Cuantumul amenzilor contravenţionale prevăzute la alin. (1) este prevăzut în anexa nr. 2.
iar anexa 2 ne prezinta cuantumul amenzilor contraventionale:



Cuantumul amenzii contravenţionale lei)

minim maxim

Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egal cu 12,01, cu minimum 4 axe (inclusiv)


3.000 4.500

Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egal cu 12,01, cu maximum 3 axe (inclusiv)


2.750 3.000

a) Vehicule de transport marfă cu 7,5 t mai mic decât MTMA mai mic decât 12,0 t

b) Vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto)


1.750 2.250

a) Vehicule de transport marfă cu 3,5 t mai mic decât MTMA mai mic sau egal cu 7,5 t

b) Vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) şi maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto)


1.250 1.750

Vehicule de transport marfă cu 0 t mai mic decât MTMA mai mic sau egal cu 3,51


750 1.250

Autoturisme


250 500


... iar referitor la cele 28 de euro prima data aud.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie amenda rovinieta Nicoleta Ion Nicoleta Ion Buna ziua Pe data de 22.02.2017 am primit prin posta un pvcc prin care mi se aduce la cunostinta ca agentul X a constatat la data de 31.01.2017 ca eu am ... (vezi toată discuția)
Mentiune eronata in procesul verbal de contraventie emis de cnadnr MosescuBogdan MosescuBogdan Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am primit si eu o asemenea instintare cu procesul verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de ... (vezi toată discuția)
Rovineta a sau b? adibody adibody Conduc o dubita de 3.5t cu 6 locuri inmatriculata in Germania ca si autoturism \\"personenkraftwagen\\". Poate cineva sa imi spuna ce tip de rovineta este ... (vezi toată discuția)