avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mentiune eronata in procesul verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mentiune eronata in procesul verbal de contraventie emis de CNADNR

Buna ziua. Am si eu o intrebare.
Am primit si eu o asemenea instintare cu procesul verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei semnat de imputernicit si de martor DOAR CA citind procesul verbal atent am observat ca la categoria vehiculului era trecut A in conditiile in care este si a fost o berlina.
In orice caz intrebarea era ce as putea sa fac tinand cont de faptul ca toate celalalte date coincid doar categoria in loc de B este trecuta ca fiind A.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:13, 22 Mai 2012
Puteti contesta. Luati legatura cu un avocat, pentru a redacta, macar, actele de chemare in judecata. Veti avea mai mult succes cu o cerere redactata de un profesionist. Eroarea mea, dl, avocat Patrascu are dreptate. Am crezut si eu ca se refera la categoria autoturismului, nu a tarifului.
Ultima modificare: Marți, 22 Mai 2012
horeabortan, utilizator
Nu este nici o greseala,asa sant conform Anexei nr.1.
ANEXA Nr. 1: NIVELUL tarifului de utilizare a drumurilor naţionale -
Anexa nr. 1 la Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002


+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| | | Durata | |
| | |de utilizare|Tariful|
| | Tipul vehiculului | a retelei |[euro] |
| | | de drumuri | (TVA |
| | | nationale |inclus)|
| | |din Romania | |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| A |autoturisme | 1 zi | - |
| | +------------+-------+
| | | 7 zile | 3 |
| | +------------+-------+
| | | 30 de zile | 7 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 28 |

+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| B |vehicule de transport marfa cu 0,0 t < MTMA <= 3,5 t | 1 zi | - |
| | +------------+-------+
| | | 7 zile | 6 |
| | +------------+-------+
| | | 30 de zile | 16 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 96 |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| C |a) vehicule de transport marfa cu 3,5 t < MTMA <= 7,5 t | 1 zi | 4 |
| |b) vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune+------------+-------+
| |(inclusiv conducatorul auto) si maximum 23 de locuri pe scaune | 7 zile | 20 |
| |(inclusiv conducatorul auto) +------------+-------+
| | | 30 de zile | 52 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 320 |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| D |a) vehicule de transport marfa cu 7,5 t < MTMA < 12,0 t | 1 zi | 7 |
| |b) vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe +------------+-------+
| |scaune (inclusiv conducatorul auto) | 7 zile | 35 |
| | +------------+-------+
| | | 30 de zile | 91 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 560 |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| E |vehicule de transport marfa cu MTMA >= 12,0 t, cu maximum 3 axe | 1 zi | 9 |
| |(inclusiv) +------------+-------+
| | | 7 zile | 45 |
| | +------------+-------+
| | | 30 de zile | 117 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 720 |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+
| F |vehicule de transport marfa cu MTMA >= 12,0 t, cu minimum 4 axe | 1 zi | 11 |
| |(inclusiv) +------------+-------+
| | | 7 zile | 55 |
| | +------------+-------+
| | | 30 de zile | 143 |
| | +------------+-------+
| | | 12 luni | 1.210 |
+---+-------------------------------------------------------------------+------------+-------+


Cu tot respectul si multumind in acelasi timp pentru promptitudinea mesajului dar in pv scrie "vehiculul categoria A, cu numarul de inmatriculare XX XX XXX" asa ca gandesc ca se refera la categoria autovehiculului si din cate stiu A era pentru motociclete, doar nu s-au schimbat.
Ultima modificare: Marți, 22 Mai 2012
MosescuBogdan, utilizator
nu sunt aceleasi categorii ca cele din regulam. de aplicare a oug 195. este vorba de categorii de vehicule stabilite de CNADR.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta jicareanangela jicareanangela Buna ziua, in cazul in care am primit lipit de usa apartamentului (nefiind acasa)un proces verbal de contraventie nesemnat cum ca am fost filmata circuland ... (vezi toată discuția)
Rovineta a sau b? adibody adibody Conduc o dubita de 3.5t cu 6 locuri inmatriculata in Germania ca si autoturism \\"personenkraftwagen\\". Poate cineva sa imi spuna ce tip de rovineta este ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda rovinieta Nicoleta Ion Nicoleta Ion Buna ziua Pe data de 22.02.2017 am primit prin posta un pvcc prin care mi se aduce la cunostinta ca agentul X a constatat la data de 31.01.2017 ca eu am ... (vezi toată discuția)