Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neschimbare nume dupa sentinta de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neschimbare nume dupa sentinta de divort

Persoana x a divortat-cf. sentintei de divort trebuia sa revina la vechiul nume.La 3 ani dupa divort a cumparat un teren si la intabulat pe numele dinainte de divort,dupa inca1 an si-a schimbat buletinul si a revenit la vechiul nume.Ce rectificari trebuie sa faca la notar ,carte funciara ca sa-l poata vinde?
Nicio rectificare.
La vanzare prezinta la notariat hotararea de divort si copia certificatului de casatorie.
Notarul a zis ca din punctul lui de vedre este ok ,dar la cartea funciara este o problema
Pai care e problema?
Notarul scoate extrasul de CF ptr informare si pe cel ptr autentificare.
Atata timp cat exista documente prin care se demonstreaza ca proprietarul din CF este acelasi cu cel care vinde unde e problema?
El spune ca trebuie sa vina si vechiul vanzator-care e in strainatate- si sa faca un aditional la contract
Vechiul vanzator nu mai are nicio legatura cu proprietatea vanduta din momentul semnarii contractului de vanzare cumparare.
Ce act aditional sa faca dupa x ani? Ca in locul cumparatorului XY a vandut de fapt lui WY care este de fapt aceeasi persoan adoar ca si-a schimbat numele? Este o aberatie!

Sa caute alt notar.