avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce suspenda preavizul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce suspenda preavizul?

Bun gasit!
Doresc sa aflu ce se intampla daca in timpul previzului se naste copilul. Se suspenda preavizul cu cele 5 zile cuvenite tatalui la astfel de evenimente?
Stiu ca un concediu medical suspenda preavizul. Mai sunt si alte variante pentru ca preavizul sa fie suspendat?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 22:40, 11 Septembrie 2009
concediul medical ar fi o varianta. Cred ca ramane la latitudinea angajatorului daca zilele libere platite suspenda preavizul, se poate sa nu...
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane
1. Preavizul este intrerupt si suspendat numai daca se suspenda contractul individual de munca.
2. Cele 5 zile nu suspenda CIM.
3. Concediul de odihna nu suspenda preavizul.
4. Concediile medicale suspenda preavizul.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Concediul de odihna nu o consider o varianta, mai ales ca in preaviz poti absenta 4 ore/zi. Oricum intrbarea este legata de evenimentele speciale din viata angajatului - nasterea unui copil, in cazul de fata.
Preavizul se suspenda in toate situatiile de suspendare ale contractului de munca (art 73 alin.3 din codul muncii.
Situatiile in care se poate suspenda contractul de munca se regasesc in interiorul art.49-54 din codul muncii.
Cele 5 zile acordate tatalui pentru nasterea copilului nu suspenda contractul de munca si nici previzul.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical in scopul amanarii preavizului adipink2000 adipink2000 Buna ziua, Va rog frumos sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea situatie: Postul la locul actual de munca imi va fi restructurat. Am semnat Decizia de ... (vezi toată discuția)
Concediu paternal flocanelu flocanelu Buna ziua. Fiul meu este angajat si se afla in concediu paternal cele 5 zile + 10 zile in urma obtinerii atestatului pentru cursul de puericultura. Daca in ... (vezi toată discuția)
Preaviz si co in caz de concediere valery_70 valery_70 In data de 22.07.2008 am fost anuntati ca firma nu ne mai poate asigura de lucru din 23.07 si ne concediaza .Va rog sa-mi spuneti daca avem dreptul la ... (vezi toată discuția)