Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot intra în prenatal dacă firma se închide?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot intra în prenatal dacă firma se închide?

Bună seara! Am și eu o problema sper sa mă puteți ajuta .lucrez la un magazin de haine timp de 2 ani și jumătate am rămas însărcinată în ianuarie iar acum la sfârșitul lui aprilie firma se va închide .am inteles ca ,dacă intru în somaj mi se va tăia din prenatal .va rog din suflet sa mă puteți îndruma în ceea ce trebuie sa fac incontinuare
Din soma puteti intra in concediu de maternitate (126 de zile) si apoi in CCC.

Pe perioada concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.