Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... perimare dosar civil suspendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

perimare dosar civil suspendat

Judecarea unei cauze civile (dosarul 1) a fost suspendata in temeiul art.244 pct.1 vechiul Cpc, de exemplu la data de 1 ianuarie, in vederea solutionarii unei alte cauze civile (dosarul 2).
Dosarul 2 este solutionat irevocabil la data de 1 februarie.
Intrebarea este: de la ce data, 1 ianuarie sau 1 februarie, se calculeaza termenul de un an pentru perimarea dosarului 1 (in cauza se aplica vechiul Cpc) daca, in motivarea suspendarii, instanta nu aplica si art.244 pct.2 ci doar pct.1 ?
De la data ramanerii definitive a hotararii pronunta in dosarul cu nr. 2.
Cornel Vasile, Consilier juridic