Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme inmatriculare

Salutare,
In luna iulie 2016 am cumparat de la un intermediar, un autoturism cu nr.valabile de Germania. Intermediarul nu mi-a lasat acele numere, pe motiv ca trebuia sa i le trimita proprietarului in Germania, sa îsi poata radia masina. Dupa 3 luni(timp in care am platit si taxa de timbru "verde"), m-am trezit ca nu pot înmatricula masina, pe motiv ca nu detin dovada radierii din Germania. Cei de la serviciul inmatriculari s-au oferit sa retina dosarul si sa obtina ei acel document in decursul a 3 luni. Evident ca au trecut cele 3 luni, de mult si când au fost intrebati de situatia dosarului, functionarii de la serviciul de inmatriculari, au spus ca mai nou poate dura pana la 9 luni, rezolvarea acestei probleme. Vazand "isprava" celor de la inmatriculari, m-am décis sa caut fostul proprietar care este român stabilit în Germania. Acesta a spus ca a avut probleme la randul lui cu nr.de inmatriculare, pentru ca intermediarul a refuzat sa i le trimita la timp si a fost nevoit sa dea placutele ca furate, insa intre timp a obtinut actul de radiere al masinii cât si placutele de inmatriculare si imi va trimite documentul. Din pacate nici fostul proprietar nu a trimis acea dovada a radierii, desi a trecut aproape o luna si jumatate de când il rog sa trimita acea dovada. Ce e de facut in situatia aceasta?
Va multumesc.
lupciano, utilizator
Va confruntati cu situatie delicata ca urmare a acceptarii achizitiei vehiculului inainte de a verifica existenta documentelor acestuia
Analizati oportunitatea notificarii oficiale a vanzatorului pentru achitarea obligatiei de depunere a tuturor documentelor vehiculului,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca amiabil nu puteti solutiona,ramane sa analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului-care insa nu va garanteaza obtinerea documentelor necesare inmatricularii vehiculului