Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Termitul este de vina pentru prabusirea WTC
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Termitul este de vina pentru prabusirea WTC

Profesorul danez Niels Harrit , doctor in chimie ,de la Universitatea din Coppenhaga,formand un team stiintific cu un specialist american su unu australian , in lucrarea redactata de ei , sustine ,catastrofa turnului WTC din 11 septembrie 2001 nu se datoreaza exclusiv "teroristilor arabi ,celor doua avioane , ci unui material numit termit. Informatii a se vedea You tube - Sprengstoff im Staub... Ce parere aveti dsespre aceasta sustinere ?
Sunt de acord ca poate fi o ipoteza plauzibila , dar atata timp cat nu poate fi testata efectiv pentru a se putea verifica fizic , nu este decat o ipoteza!
Certitudinea este ca o energie imensa de genul celei declansate prin explozia unei cantitati atat de mari de cherosen poate avea rezultate nebanuite! Drept dovada incidentele de la 11 septembrie!Si urmarile lor nefericite!:(
Informatiile furnizate de Niels Harrit se refera la un termit de tip nou , care este in mare parte un amestec a doua materiale: fier si aluminiu .In cazul in care aceste doua elemente se gasesc impreuna , la o incalzire de doar 300-400 de grade se realizeaza o reactie chimica, care elimina o mare cantitate de energie termica . Forma analizata ,prezenta la World Trade Center , consta in componente miniaturice , numit de Harrit ,pentru acest motiv , nanotermit . "Am ajuns la concluzia - declara Harrit - termitul gasit nu a intrat in reactie la producerea tamponarii avioanelor " In opinia sa cele doua avioane nu au fost suficiente pentru distrugerea produsa . In acest sens teoria oficiala a devenit o simpla teorie ipotetica . Oare cine a fot cel care a amplasat mai multe tone de materiale explosive,producatoare de energie termica mare in turnuri - intreaba Harrit .Chiar cine a putut fi ?
In afara celor vazute de intreaga lume, de intrarea avioanelor direct in turnuri, toate celelalte sun numai speculatii.
Faptul ca explozia a fopst "mai puternica", adica cum , fata de ce, cu ce comapam, ca sa ne dam cu parerea !!! Avem experienta mai multor asemenea evenimente ca sa comparam ? Nu avem.
Ca la ciocnirea a 2 avioane in aer nu s-a produs o asemenea explozie, cine stie ?
Au fost martori, s-a filmat, s-a masurat ? Nu.
In acele turnuri existau tot felul de instalatii electrice, de gaz, de stiu ce, care au putut sa creasca puterea exploziei . Orice bloc modern este o bomba prin tot ce are in el. Nu mai lipsea decat un soc puternic si blocul ar fi explodat. Dar cand socul este insotit de cateva tone de petrol , efectul este ceea ce am vazut .
Restul sunt speculatii.
Adriantot, moderator
@adriantot
Impartasesc total opinia Dv. Speculatiile pe acest subiect au facut deliciul mass-media care avea nevoie si are nevoie de asemenea subiecte incitante. Altfel, din ce ar mai trai, pe cine ar mai interesa ca in oraselul Buffalo lucrurile sunt OK?