Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DESPRE ADAOSUL COM.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DESPRE ADAOSUL COM.

Buna ziua.
In cat timp de la infiintare,trebuie sa declar adaosul comercial la ADM.FIN.?Sunt PFA , am inceput activitatea de o saptamana si nu mi-a spus nimeni pe unde am fost de acest lucru.....acum e tarziu daca il declar?Si cum il declar?Pe baza unui tipizat pe care il primesc de la ADM.FIN?Sper sa ma lamuriti si de aceasta data.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Acest fapt este reglementat de legea 12/1999.
Mergeti si acum si-l declarati.
Nu exista un formular tipizat. E doar o declaratie pe propria raspundere a administratorului in care mentioneaza ca adaosul comercial practicat este de .......% sau cuprins intre .......% si ......%.
Si cu aceasta declaratie, in doua exemplare, mergeti la secterariatul Adm Financiare de unde veti primi un numar de inregistrare.