Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si angajat in Germania??
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si angajat in Germania??

Buna ziua,

1. Este permis sa ai in Romania un PFA la Norma venit cu Caen 6202 si concomitent sa fii angajat cu carte de munca in Germania (norma intreaga sau partiala)? Unde sa ma interesez in Romania si unde in Germania? Am buletin de Romania dar locuiesc si lucrez de 6 ani in Germania.
2. Daca este permis asa ceva, taxele pt PFA se vor plati in Romania si pt contractul de munca din Germania as plati taxele de angajat in Germania? Stiu ca prin declaratia A1 obtinuta in Romania evit impozitarea pt PFA si in Germania.
3. Unde am rezidenta fiscala in acest caz?
4. PFA ul factureaza numai in strainatate catre 2 clienti (din USA si din Germania - altul decat Firma unde e contractul de munca).
Activitatea pe PFA se desfasoara la sediul clientului, deci in strainatate; asta inseamna ca nu sunt prezent 183 zile pe an in Romania, este vreo problema? Ori Mai bine declar ca voi lucra si din Romania? As vrea de fapt sa evit acordul asociatiei de locatari si majorarea impozitului la locuinta mea.

Multumesc anticipat pentru orice ajutor
Buna ziua.
Ati gasit vreun raspuns?
Da, se poate. Pentru pfa o inregistrati la registrul comertului cu acordul asociatiei de propietari, depuneti declaratia unica si platiti impozitul pe venit si contributiile sociale daca e cazul, in Romania. Altfel nu puteti si ramane sa va inregistrati ceva in tara de domiciliu.
george-neagu, moderator