Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata imprumut
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata imprumut

Un client a luat imprumut de la un IFN suma de 500 lei pe o perioada de 42 saptamani.Suma finala de plata este de 1500 lei.S-a ajuns la aceasta suma deoarece la cei 500 lei imprumutati s-au adaugat urmatoarele comisioane:comision analiza dosar-60 lei,comision administrare credit-210 lei,comision gestionare la domiciliu-546 lei,dobanda totala -194,46 lei.Este normal sa se incaseze toate aceste comisioane?In plus,clientul,dupa ce a achitat suma de 364 lei,a solicitat sa ramburseze anticipat restul de plata iar cei de la IFN l-au informat ca trebui sa mai achite suma de754,80 ceea ce clientului nu i se pare corect.
anonim_71, utilizator
Clientul sa-i reclame la ANPC pentru ca pare un contract cu comisioane nelegale si exagerat de mari.
Poate face reclamatia online:
[ link extern ] /
Sa scaneze contractul de credit. Ar fi grozav sa aiba si dovada solicitarii de comisionului de rambursare anticipata, daca nu e cuprins in contract.

In contract este prevazut ca creditorul are dreptul la compensatie in caz de rambursare anticipata a creditului calculata astfel:1% din valoarea creditului rambursat anticipat plus diferenta ramasa neachitata din costurile datorate la data incheierii contractului adica comisionul de analiza,valoarea costurilor aferente organizarii si punerii la dispozitia clientului a serviciului de gestionare la domiciliu.
anonim_71, utilizator