Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Act aditional la Leasing financiar conf. OUG 50 ???
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Act aditional la Leasing financiar conf. OUG 50 ???

De curand am primit spre semnare un act aditional la contractul de leasing financiar pe care il am cu RCI Leasing Romania IFN.
Am sa ma refer la costurile prevazute in actul aditional si am sa redau punctual ce scrie in respectivul act:
1. Costuri
1.1 Pentru finantarea acordata Utilizatorului,dobanda de leasing este fixa, pe toata durata contractului,in conditiile in care contractul nu se modifica prin acordul partilor.
1.2 Dobanda anuala efectiva,numita in continuare DAE,reprezinta costul total al leasingului incluzand dobanda de leasing si comisioanele aferente. Calculul DAE se bazeaza pe ipoteza potrivit careia Contractul va ramane valabil pe intreaga durata a leasingului iar partile isi vor indeplini obligatiile in termenele si in conditiile convenite.Finantatorul va preciza oricand,gratuit,la cererea utilizatorului,valoarea exacta a DAE.
1.3 Comisioane.
Se redenumesc comisioanele conform legii:
1.3.1 "Taxa administrativa" se va numi "comision analiza dosar", avand aceeasi valoare.
1.3.2 "Comisionul de gestiune lunara" se va numi " Comision lunar de administrare credit", avand aceeasi valoare
1.3.3 "Comisionul de plata anticipata" se va numi "Comision de rambursare anticipata" si va fi in valoare de 1% daca de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului de este mai mare de 1 an si 0,5% daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului este mai mica de 1 an. Procentul este calculat asupra valorii capitalului ramas de rambursat,inclusiv valoarea reziduala,plus TVA.

As vrea sa stiu daca sunt legale cele relatate mai sus?
Multumesc!
Franken a scris:

De curand am primit spre semnare un act aditional la contractul de leasing financiar pe care il am cu RCI Leasing Romania IFN.
Am sa ma refer la costurile prevazute in actul aditional si am sa redau punctual ce scrie in respectivul act:
1. Costuri
1.1 Pentru finantarea acordata Utilizatorului,dobanda de leasing este fixa, pe toata durata contractului,in conditiile in care contractul nu se modifica prin acordul partilor.
1.2 Dobanda anuala efectiva,numita in continuare DAE,reprezinta costul total al leasingului incluzand dobanda de leasing si comisioanele aferente. Calculul DAE se bazeaza pe ipoteza potrivit careia Contractul va ramane valabil pe intreaga durata a leasingului iar partile isi vor indeplini obligatiile in termenele si in conditiile convenite.Finantatorul va preciza oricand,gratuit,la cererea utilizatorului,valoarea exacta a DAE.
1.3 Comisioane.
Se redenumesc comisioanele conform legii:
1.3.1 "Taxa administrativa" se va numi "comision analiza dosar", avand aceeasi valoare.
1.3.2 "Comisionul de gestiune lunara" se va numi " Comision lunar de administrare credit", avand aceeasi valoare
1.3.3 "Comisionul de plata anticipata" se va numi "Comision de rambursare anticipata" si va fi in valoare de 1% daca de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului de este mai mare de 1 an si 0,5% daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului este mai mica de 1 an. Procentul este calculat asupra valorii capitalului ramas de rambursat,inclusiv valoarea reziduala,plus TVA.

As vrea sa stiu daca sunt legale cele relatate mai sus?
Multumesc!