Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata integrala sejur
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata integrala sejur

Buna ziua!

Am facut rezervare online pentru un sejur pe litoral , la sfarsitul lui august.
Desi mai sunt 6 luni pana atunci vor sa-mi retraga de pe card pretul pentru TOT sejurul.
Pe site scrie ca se poate retine un avans de 30%, care se poate face oricand dupa rezervare , pentru cazul cand renunti inainte de 2 saptamani .
Dar dupa ce am rezervat ,am vazut ca pot retine toti banii.
Deocamdata cardul meu e cam gol , cred ca de aia se agita ei......dar cand intra banii cred ca o sa-i ia pe toti. Ce pot sa fac ?
Stiam ca trebuie platit un avans , am mai fost asa in concedii , dar retineau avansul cu vreo 10 zile inante si restul plateam la hotel.
As vrea sa anulez , dar am acceptat ca anulare nu e gratuita....deci e clar vina mea.
Dar as vrea macar sa nu-mi retina toti banii cu 6 luni inainte. Pana la urma te poti razgandi in termen de 10 sau 14 zile cand cumperi un produs.
La servicii neefectuate inca , nu se poate ?
E legal ce fac ei ?
magic9pm, utilizator
magic9pm a scris:

Desi mai sunt 6 luni pana atunci vor sa-mi retraga de pe card pretul pentru TOT sejurul.
Pe site scrie ca se poate retine un avans de 30%, care se poate face oricand dupa rezervare , pentru cazul cand renunti inainte de 2 saptamani .
Dar dupa ce am rezervat ,am vazut ca pot retine toti banii.

Ati convenit sau nu ca platiti acum integral sejurul, va e teama ca pierdeti toti banii daca renuntati...?
Cum scrie, mai exact? Nu se prea intelege ce vreti sa spuneti.
"Anulare: daca rezervarea e anulata cu pana la 5 zile inainte de data sosirii se va incasa 30% din pretul total al rezervarii.
Plata in avans : oricand dupa efectuarea rezervarii poate fi incasat pretul total al rezervarii."

Am inteles ce scrie la " anulare" - am fost de acord si am rezervat .
Ce vor sa spuna la "plata in avans"? - ca nu vreau sa-mi ia toti banii pe rezervare din prima zi de cand am rezervat locurile.
Nu vreti, dar pare ca ati fost de acord cu asta.