Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima de instalare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima de instalare

Conform discuțiilor dumneavoastră trag concluzia că de acest drept beneficiază doar cei ce sunt deja în șomaj. Dacă fac naveta de peste 8 ani de zile, în medie de 50 km de la locul de domiciliu, nu pot beneficia de acest drept? Trebuie să fiu mai întâi șomer ca să pot beneficia de unele avantaje de la stat pentru a putea lucra fără intrerupere?
Acest lucru este mentionat in textul de lege, insa pentru un raspuns concludent adresati-va AJOFM-ului su ANOFM-ului.

Legea 76/2002
art.75
(1) Persoanele înregistrate ca şomeri la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă
care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o altă localitate situată la o distanţă mai mare de 50 km faţă de localitatea în care îşi au domiciliul sau reşedinţa şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul ori îşi stabilesc reşedinţa în localitatea respectivă sau în localităţile învecinate acesteia pot beneficia de o primă de instalare, neimpozabilă, destinată stimulării încadrării în muncă, asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau noua reşedinţă, şi/sau pentru reîntregirea familiei, după caz.
.....
Mulțumesc.