Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia exclusiva

Se poate cere custodia exclusiva a minorului pe motiv ca mama nu are o locuinta stabila si un loc de munca? Pe langa asta mai este si neglijenta mamei fata de copil.
Cine doreste custodia exclusiva ? Tatal ? Ce a facut tatal pana acum spre a veghea asupra propriului copil ? De ce este neglijat ? Parintii sunt despartiti ? Tatal nu o sprijina pe mama ?
Ce obligatie legala are tatal sa sprijine mama daca vor sa se desparta?Sau daca sunt despartiti?
Si daca mama ar locui pe strada tot nu ar obtine tatal custodie exclusiva.

Incercati sa intrebati mai exact pentru ca e posibil sa va aflati in eroare.
De cerut se poate cere. De obtinut autoritatea exclusiva - nu.
Se poate obtine domiciliul copilului la parintele care are o locuinta stabila, dar mai sunt si alte aspecte implicate: varsta copilului si cine ingrijeste copilul in prezent ar fi doar primele doua care imi vin in minte.