Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

buna ziua!
mama mea mai are un frate si o sora.in urma mortii ambilor bunici a ramas o casa cu 3 camere , o bucatarie interioara si una exterioara plus aprox. 2 hectare de pamant. la inmormantarea bunicilor fiecare si a ales camera lui .. totul a fost super ok pina anul acesta cand mama nu a mai fost lasata sa intre in casa parinteasca de catre fratele ei care declara acum ca , casa este a lui , el a ingrijit o in ultimii 2 ani(evident cu banii care i lasasera bunicii dupa moartea lor..).asa suparata a fost . cred ca singura solutie care ar mai linistio ar fi sa se dezbata odata acea mostenire sa decida legea care si cat are dreptul. intrebarile mele ar fi :
1. cam cat ar costa dezbaterea mostenirii.. aproximativ
2. de ce acte are nevoie? .. in cazul in care nu are nici un act original , de unde poate face rost
3este nevoie sa fie ea prezenta la termene sau se poate intocmi vreo procura catre o persoana juridic .... etc ...
4ii trebuie martori?
5 daca ea plateste dezbaterea mostenirii este numai pentru partea ei sau pentru toti se dezbate .. ca sora ei este saraca si nu are putere sa plateasca nimik..ar putea sa i faca mamei o procura sa se ocupe ea si de partea surorii..
va multumesc anticipat de raspunsuri
Mama dvs. are aceleasi drepturi ca si ceilalti frati. Asa incat , acestia nu au dreptul a-i interzice sa locuiasca acolo. In urma acestor neintelegeri se impune sa se inceapa dezbaterea succesiunii.Costurile pot sa difere de la un notar la latul .Se poate dezbate insa si la instanta ,in special pentru ca mostenitorii nu se inteleg. Costurile , in mod firesc ,ar trebui sa se imparta.
Acte necesare la dezbaterea succesiunii in cadrul procedurii notariale
1. Cererea.
Procedura succesorala se deschide, dupa caz, la cererea oricarei persoane interesate, a procurorului, precum si a secretarului consiliului local al localitatii în raza careia defunctul si-a avut ultimul domiciliu.
Cererea va cuprinde: data decesului si ultimul domiciliu al defunctului; numele, prenumele si domiciliul succesibililor, bunurile succesorale si eventualele datorii ale defunctului;
Daca cererea se introduce de secretarul consiliului local, se va mentiona si valoarea de impozitare a bunurilor ce compun masa succesorala.
2. Actele de stare civila: (certificatul de deces al autorului, certificatul de nastere al succesorilor, si, dupa caz, certificatul de casatorie).
3. Actele de proprietate asupra bunurilor mobile si imobile ale defunctului si adeverinta (certificat) de rol, fiscal sau agricol eliberata de Primarie (administratia financiara) referitoare la bunurile imobile ale defunctului.
4. Martor(i), în completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
5. Pentru cei ce nu pot lua parte personal la dezbateri se va prezenta procura succesorala de reprezentare în forma autentica.
6. Pentru succesibilii incapabili (minori, interzisi judecatoresti si alienati mintal), se va numi prin dispozitia primarului un curator special (în lipsa unui tutore neinteresat în succesiune).
ContSters47264, utilizator
Dezbaterea succesiunii se poate face fie pe cale amiabila, la notarul public, fie pe calea instantei de judecata, daca exista neintelegeri.
Oricum, fratii au cote egale de mostenire, ei fiind coproprietari ai bunurilor lasate mostenire. De vreme ce s-a facut impartirea de care vorbiti, adica fiecare cate o camera se prezuma ca au acceptat tacit mostenirea.
legally a scris:

Mama dvs. are aceleasi drepturi ca si ceilalti frati. Asa incat , acestia nu au dreptul a-i interzice sa locuiasca acolo. In urma acestor neintelegeri se impune sa se inceapa dezbaterea succesiunii.Costurile pot sa difere de la un notar la latul .Se poate dezbate insa si la instanta ,in special pentru ca mostenitorii nu se inteleg. Costurile , in mod firesc ,ar trebui sa se imparta.
Acte necesare la dezbaterea succesiunii in cadrul procedurii notariale
1. Cererea.
Procedura succesorala se deschide, dupa caz, la cererea oricarei persoane interesate, a procurorului, precum si a secretarului consiliului local al localitatii în raza careia defunctul si-a avut ultimul domiciliu.
Cererea va cuprinde: data decesului si ultimul domiciliu al defunctului; numele, prenumele si domiciliul succesibililor, bunurile succesorale si eventualele datorii ale defunctului;
Daca cererea se introduce de secretarul consiliului local, se va mentiona si valoarea de impozitare a bunurilor ce compun masa succesorala.
2. Actele de stare civila: (certificatul de deces al autorului, certificatul de nastere al succesorilor, si, dupa caz, certificatul de casatorie).
3. Actele de proprietate asupra bunurilor mobile si imobile ale defunctului si adeverinta (certificat) de rol, fiscal sau agricol eliberata de Primarie (administratia financiara) referitoare la bunurile imobile ale defunctului.
4. Martor(i), în completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
5. Pentru cei ce nu pot lua parte personal la dezbateri se va prezenta procura succesorala de reprezentare în forma autentica.
6. Pentru succesibilii incapabili (minori, interzisi judecatoresti si alienati mintal), se va numi prin dispozitia primarului un curator special (în lipsa unui tutore neinteresat în succesiune).

=D> In urma acestei explicatii nu ar mai fi multe de spus.
Mama dvs sa se prezinte la notar pentru deschiderea succesiunii si sa furnizeze toate datele de contact (adrese , numere de telefon ) ale celorlalti frati. In cazul in care acesti nu se vor prezenta la notarul respectiv in termen de 6(sase) luni de la deschiderea succesiunii si citarea lor , vor fi decazuti din drepturi ca renuntatori la succesiune prin neacceptare!:D
SUCCES!