avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna ziua !!

Am si eu o problema la actualul loc de munca:

- am avut concediu fara plata in perioada : 20.08.2009 - 09.09.2009 deoarece firma si-a suspendat activitatea in aceasta perioada

- pe 10.09.2009 am primit o informatie telefonica in care mi se aduce la cunostinta ca sunt in preaviz in perioada 10.09.2009 - 02.10.2009 fara a mi se indruma documentul scris

Va rog sa-mi raspundeti : cum sunt considerata eu din data de 10.09.2009 pana astazi daca telefonic nu mi s-a spus sa ma prezint in acest preaviz la serviciu ?
Mentionez ca in perioada concediului fara plata firma a avut activitatea suspendata. Cand mi s-a comunicat ca sunt in preaviz nu mi s-a spus ca sediul firmei s-a redeschis.

Cum imi exercit eu preavizul pentru a fi in legalitate si a beneficia de somaj ?

Multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: dddianaddd , utilizator 14:42, 16 Septembrie 2009
Parerea mea este ca, cel mai bine ar fi sa mergeti la firma sa va dea preavizul. Puteau, dealtfel, sa vi-l trimita si prin posta, ca sa-l semnati si d-voastra. Incercati sa mergeti sa vi-l ridicati, sa vedeti ce scrie in acesta.
dddianaddd a scris:

.......................................
- pe 10.09.2009 am primit o informatie telefonica in care mi se aduce la cunostinta ca sunt in preaviz in perioada 10.09.2009 - 02.10.2009 fara a mi se indruma documentul scris
...........................................


1. Preavizul este de 20 de zile lucratoare conf. CCMN deci perioada de preaviz ar fi 10.09.2009-07.10.2009.
2. Preavizul trebuie sa vi-l dea in scris ( puteti folosi si e-mail )
3. In timpul preavizului aveti obligatia de a munci 4 ore/ zi sau 20 ore/sapt. si in afara de acest aspect al timpului de munca , aveti aceleasi drepturi si obligatii ca si pana la acesta (salariu intreg, bonuri de masa, concediu de odihna etc.).

In cazul in care intampinati greutati cu preavizul in scris, adresati-va ITM-ului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Septembrie 2009
Marioara Maftei, utilizator
Multumesc ptr raspuns.

Dar daca nu vrea sa imi dea preavizul si solicit ITM-ul pana imi raspunde ITM-ul trece perioada de preaviz.

Ma ajuta un concediu medical ?

Daca imi zice ca nu mai exista sediul firmei unde sa imi desfasor orele din preaviz ce fac in aceste conditii ?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Te rogi de ei sa-ti dea preavizul?
Daca nu ai primit preaviz inseamna ca e o gluma prin telefon.
Intrebarea este, de ce nu te-ai prezentat la locul de munca dupa incetarea concediului fara plata?
Acum m-am informat si am aflat ca trebuia sa lucrez in timpul preavizului . Ce trebuie sa fac luni avand in vedere ca am 2 zile nelucrate ?

Alte discuții în legătură

Revenire din concediul ptr crestere copil eujad eujad un tatic a stat 2 ani in crestere si ingrijire copil. Aceasta a facut 2 ani pe 19.08.2009. Salariatul a depus la registratura cerere de reincepere activitate, ... (vezi toată discuția)
Concediere gabrielaliliana gabrielaliliana daca angajatorul a trimis unui salarit prin posta adresa prin care il instiinteaza ca este in preaviz intrucat postul s-a desfiintat, dar nu are confirmarea de ... (vezi toată discuția)
Plata preaviz B.E.C. ARION B.E.C. ARION daca un salariat care cere somaj refuza sa se prezinte la munca pe perioada preavizului, sunt obligat sa ii platesc preavizul? (vezi toată discuția)