Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna ziua !!

Am si eu o problema la actualul loc de munca:

- am avut concediu fara plata in perioada : 20.08.2009 - 09.09.2009 deoarece firma si-a suspendat activitatea in aceasta perioada

- pe 10.09.2009 am primit o informatie telefonica in care mi se aduce la cunostinta ca sunt in preaviz in perioada 10.09.2009 - 02.10.2009 fara a mi se indruma documentul scris

Va rog sa-mi raspundeti : cum sunt considerata eu din data de 10.09.2009 pana astazi daca telefonic nu mi s-a spus sa ma prezint in acest preaviz la serviciu ?
Mentionez ca in perioada concediului fara plata firma a avut activitatea suspendata. Cand mi s-a comunicat ca sunt in preaviz nu mi s-a spus ca sediul firmei s-a redeschis.

Cum imi exercit eu preavizul pentru a fi in legalitate si a beneficia de somaj ?

Multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.
Parerea mea este ca, cel mai bine ar fi sa mergeti la firma sa va dea preavizul. Puteau, dealtfel, sa vi-l trimita si prin posta, ca sa-l semnati si d-voastra. Incercati sa mergeti sa vi-l ridicati, sa vedeti ce scrie in acesta.
dddianaddd a scris:

.......................................
- pe 10.09.2009 am primit o informatie telefonica in care mi se aduce la cunostinta ca sunt in preaviz in perioada 10.09.2009 - 02.10.2009 fara a mi se indruma documentul scris
...........................................

1. Preavizul este de 20 de zile lucratoare conf. CCMN deci perioada de preaviz ar fi 10.09.2009-07.10.2009.
2. Preavizul trebuie sa vi-l dea in scris ( puteti folosi si e-mail )
3. In timpul preavizului aveti obligatia de a munci 4 ore/ zi sau 20 ore/sapt. si in afara de acest aspect al timpului de munca , aveti aceleasi drepturi si obligatii ca si pana la acesta (salariu intreg, bonuri de masa, concediu de odihna etc.).

In cazul in care intampinati greutati cu preavizul in scris, adresati-va ITM-ului.
Marioara Maftei, utilizator
Multumesc ptr raspuns.

Dar daca nu vrea sa imi dea preavizul si solicit ITM-ul pana imi raspunde ITM-ul trece perioada de preaviz.

Ma ajuta un concediu medical ?

Daca imi zice ca nu mai exista sediul firmei unde sa imi desfasor orele din preaviz ce fac in aceste conditii ?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Te rogi de ei sa-ti dea preavizul?
Daca nu ai primit preaviz inseamna ca e o gluma prin telefon.
Intrebarea este, de ce nu te-ai prezentat la locul de munca dupa incetarea concediului fara plata?
Acum m-am informat si am aflat ca trebuia sa lucrez in timpul preavizului . Ce trebuie sa fac luni avand in vedere ca am 2 zile nelucrate ?