Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

daca angajatorul a trimis unui salarit prin posta adresa prin care il instiinteaza ca este in preaviz intrucat postul s-a desfiintat, dar nu are confirmarea de primire, poate sa-l concedieze cu alt articol?
Posibil ca primirea scrisorii sa intarzie.
Poate sa-l concedieze, intrucat legea prevede comunicarea deciziei de concediere si nu a instiintarii de preaviz.
Care ?
1. Cu acordul partilor nu poate ca nu are acordul salariatului.
2. Disciplinar nu poate ca nu are confirmarea de primire pt ancheta administrativa, referatul cu abaterea disciplinara;
3. Demisia o da numai salariatul.
Deci, reluati procedura CU CONFIRMARE DE PRIMIRE, pt restructurare.
Inocentia
Este posibil sa fie instiintat ca postul respectiv se desfiinteaza si i s-a comununicat decizia de concediere si nu termenul de preaviz. De obicei astfel de decizii se trimit cu confirmare de primire , si ajunge si mai repede decizia la salariat. In astfel de conditii ,puteti face contestatie ca nu ati primit nici o astfel de decizie .
Cred ca trebuie sa citim mai bine mesajul initial era vorba de faptul ca s-a desfiintat un post si s-a trimis instiintarea salariatului dar nu a venit confirmarea de primire. :) ... si nicidecum incetarea c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie.
Legea nu prevede decat comunicarea deciziei de incetare a c.i.m. .
Adresa suna cam asa:
"Datorita recesiunii economice postul ocupat de d-voastra a fost desfiintat.Neexistand un post corespunzator pregatirii d-voastra incepand cu data de 24.08.2007 sunteti in preaviz 20 de zile lucratoare."
In perioada 17.08.-09.09 salariatul are CM iar la data la care a fost inregistrata aceasta adresa era in CO.
Aceasta fiind situatia ce poate sa faca pe 10.09. intrucat telefonic i s-a comunicat sa nu se mai prezinte la lucru.