avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in concediu medical

In perioada 03.08.-21.08.2009 eram in condeciul de odihna programat de societate.
In perioada 17.08-21.08.2009 toti salariatii au fost in concediu de odihna.
pe 17.08.2009 m-am simtit rau si am mers la medic de unde am primit concediu medical pentru perioada 17.08-28.08.2009.
Pe 24.08.2009 am mers la societate pentru a-mi lua fisa fiscala pe care o lasasem la birou si am aflat cu stupoare ca mi s-a trimis la domiciliu o adresa( cu confirmare de primire) prin care eram instiintata ca incepand cu 24.08.2009 sunt in perioada de 20 de zile de preaviz intucat societatea a desfiintat postul ocupat de mine.
Nu am primit aceasta adresa si nici nu am gasit avizul prin care sunt anuntata ca este la oficiul postal.
daca ar fi sa socotesc numarul de zile de concediu de odihna care se cuvin pentru 7 luni lucrate, in conditiile in care in CIM sunt 21 de zile, ar trebui sa beneficiez de 12 zile de concediu de odihna.
aceasta fiind situatia va intreb :
- Este legal ceea ce a facut societatea ?
- Daca nu este legal : ce as putea face pentru a rezolva situatia ?
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 21:43, 28 August 2009
1. Daca societatea a desfiintat postul ocupat de dvs. nu aveti ce face.
2. Perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare se intrerupe pe perioada de concediu medical si se reia dupa aceea, pana se implinesc cele 20 de zile lucratoare.
Ultima modificare: Vineri, 28 August 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Da, este legal.
Inafara de cele scrise de dl.Tudor, mai pot adauga ca, perioada de concediu de odihna neefectuata se poate compensa la data incetarii cim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere disciplinara sau desfiintarea postului crisadi crisadi Buna ziua In urma cu o luna am aflat ca un salariat de-al nostru are firma si presta servicii de mecanizare clientilor cu care noi lucram, dar castigurile si ... (vezi toată discuția)
Etape concediere din motive care nu tin de persoana angajatului broscuta21 broscuta21 Buna ziua, Lucrez la o companie care a luat decizia ca din 28 persoane cate suntem, sa dea 4 afara. Intrebarea mea este, care sunt etapele pe care trebuie ... (vezi toată discuția)
Cine ma poate ajuta si pe mine? adrian_huned adrian_huned Am lucrat la o firma aflata actualmente in insolventa, am primit astazi decizia de preaviz din 03.08.2009 prin care sunt anuntat ca incepand de ieri 03.08.2009 ... (vezi toată discuția)