avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un primar își poate pierde mandatul daca....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un primar își poate pierde mandatul daca....

Buna seara,cunosc un primar care în alegerile locale din 05.06.2016 a fost ales pentru funcția de primar.Intre timp,s-a aflat ca a fost condamnat la pedeapsa de 1 an de închisoare cu executare cu probațiune 2 ani pe data de 26.02.2016,înaintea alegerilor locale....
Întrebarea mea este: își poate pierde mandatul de Primar?
Cel mai recent răspuns: Stefan_Viorel , utilizator 23:43, 10 Martie 2017
Buna ziua!

Sigur il pierde.

Cu stima.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primar - condamnat la inchisoare cu suspendare - drepturi silviu001 silviu001 Buna seara, revin si eu cu un subiect (discutat pe forum) dar la care nu imi sunt in clar anumite lucruri. Problema: Un prima dintr-o comuna a patriei a ... (vezi toată discuția)
Cum poate fi destituit un primar care are o condamnare? Ion Nicolaie Ion Nicolaie Exista o sentinta definitiva si executabila ,data te Curtea de apel in care se spune .;[b] Condamnă pe inculpatul la o pedeapsă de 1 an şi 6 luni ... (vezi toată discuția)
Functie publica fordfiesta fordfiesta Buna ziua un viceprimar condamnat cu suspendare pt nerspectarea armelor si munitilor ,m-ai poate ocupa functia de viceprimar .Acesta trebuie sa se prezinte si ... (vezi toată discuția)