Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un primar își poate pierde mandatul daca....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un primar își poate pierde mandatul daca....

Buna seara,cunosc un primar care în alegerile locale din 05.06.2016 a fost ales pentru funcția de primar.Intre timp,s-a aflat ca a fost condamnat la pedeapsa de 1 an de închisoare cu executare cu probațiune 2 ani pe data de 26.02.2016,înaintea alegerilor locale....
Întrebarea mea este: își poate pierde mandatul de Primar?
Buna ziua!

Sigur il pierde.

Cu stima.
Multumesc!