Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nelamurire

diferenta dintre mijloacele de proba si actele de urmarire penala spre ex. ridicarea de obiecte si inscrisuri poate fi consideta act de urmarire penala
In circumstantele in care obiectele si inscrisurile ridicate contin ,conduc sau probeaza aspecte,elemente sau indicii ale unor fapte aflate in cercetare ,acestea pot fi interpretate de catre autoritatile in drept ,ca si mijloace de proba ,in baza carora se intocmesc actele de urmarire penala
Art. 96: Ridicarea de obiecte si inscrisuri

(1) Organul de urmarire penala sau instanta de judecata are obligatia sa ridice obiectele si inscrisurile ce pot servi ca mijloc de proba in procesul penal.
articol din codul de procedura penala
cristiursa a scris:

diferenta dintre mijloacele de proba si actele de urmarire penala spre ex. ridicarea de obiecte si inscrisuri poate fi consideta act de urmarire penala

"Nu se da nicio pedeapsa fara sa fie aplicata o lege"-"Nulla poena sine lege"

De fapt,ridicarea de inscrisuri,astfel cum este ea prevazuta sub diferite forme de Codul de Procedura Penala(art.96-99 c.pr.pen)are ca obiect obiect principal obtinerea de probe.
Astfel,cum v-a aratat d-na consilier, acestea pot deveni probe ,in conditiile legii(art 62 -64c.pr.pen):
Art.62 c.pr.pen
"In vederea aflarii adevarului,organul de urmarire penala si instanta de judecata sunt obligate sa lamureasca cauza sub toate aspectele,pe baza de probe"
Art.63 c.pr.pen statueaza:
"Constituie proba orice element de fapt care serveste la constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni,la identificarea persoanei care a savarsit-o si la cunoasterea imprejurarilor necesare pentru justa solutionare a cauzei.
Probele nu au valoare mai dinainte stabilita.Aprecierea fiecarei probe se face de organul de urmarire penala si de instanta de judecata potrivit convingerii lor,formata in umra examinarii probelor administrate si conducandu-se dupa constiinta lor"