Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exproprieri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exproprieri

Buna ziua,

As dori daca se poate sa imi spuna cineva unde pot sa gasesc legislatia in vigoare referitor la exproprieri. Ma intereseaza in ce conditii poate primaria sa ma exproprieze de un teren, cum se stabileste forma despagubirilor, la ce valoare se calculeaza?

Multumesc.
Legea cadru in materia exproprierilor este Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica. Acest act normativ se completeaza, in functie de situatia in care va aflati, de legislatie incidenta si ,dupa caz, speciala in materie, de ex: Legea nr. 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, art. 20 din Legea nr. 318/2003 a energiei electrice, s.a.m.d. Ceea ce difera in aceste cazuri este initiatorul exproprierii, urmand a se analiza si legislatia specifica.