avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contributie pensie

buna dimineata , as dori sa va intreb urmatoarele : Am varsta de 42 de ani , as putea sa platesc din mana contributile la stat pana la varsta de pensionare ? ma refer daca platesc , se ia in calcul ca vechime , si pot beneficia de pensie? deci sa platesc 23 de ani .
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:13, 5 Martie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Daca veti indeplini conditia de stagiu minim 15 ani veti putea beneficia de pensie de limita de varsta.
In acesti 15 ani intra si stagiul asimilat(armata).
va multumesc , deci indiferent ca nu lucrez, daca-mi platesc aceasta contributie sa inteleg ca beneficiez de pensie? si inca o intrebare;daca cotizez in continuarea celor 15 ani obligatorii , benwficiez de o pensie mai mare ?
Daca platiti si realizati 15 ani de stagiu beneficiati de pensie de limita de varsta.
Potrivit legislislatiei actuale veti beneficia de indemnizatia minima pentru pensionari.
Aceasta va fi de 520 de lei incepand cu luna martie 2017.
Chiar daca veti contribui mai multi ani nu cred ca puteti obtine mai mult decat indemnizatia minima pentru pensionari.
sa inteleg , chiar daca nu platesc nici un ban, tot beneficez de pensia minima de 520 de lei ?
atunci care ar mai fi rostul sa platesc 23 ani cotizatia , daca in momentul varstei pensionarii tot 520 de lei voi avea pensia ?

Alte discuții în legătură

Drept la pensia minima tuilleries tuilleries Buna ziua! O persoana in varsta de 60 de ani, care a lucrat legal (cu carte de munca) timp de 28 de ani are dreptul de a solicita pensie minima? Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu ... Laura988 Laura988 Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu are vechime suficienta pe cartea de munca, ce venit poate avea pentru a se sustine , momentan nu ... (vezi toată discuția)
Pensionare fara stagiu complet de cotizare Gabi-007 Gabi-007 Buna seara, Am o intrebare simpla si anume: daca am in total doar 6 ani de munca (cu intreruperi, dar in total sant 6 ani) inregistrati pe cartea de munca pot ... (vezi toată discuția)