Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contributie pensie

buna dimineata , as dori sa va intreb urmatoarele : Am varsta de 42 de ani , as putea sa platesc din mana contributile la stat pana la varsta de pensionare ? ma refer daca platesc , se ia in calcul ca vechime , si pot beneficia de pensie? deci sa platesc 23 de ani .
Va multumesc
Da.
Daca veti indeplini conditia de stagiu minim 15 ani veti putea beneficia de pensie de limita de varsta.
In acesti 15 ani intra si stagiul asimilat(armata).
va multumesc , deci indiferent ca nu lucrez, daca-mi platesc aceasta contributie sa inteleg ca beneficiez de pensie? si inca o intrebare;daca cotizez in continuarea celor 15 ani obligatorii , benwficiez de o pensie mai mare ?
Daca platiti si realizati 15 ani de stagiu beneficiati de pensie de limita de varsta.
Potrivit legislislatiei actuale veti beneficia de indemnizatia minima pentru pensionari.
Aceasta va fi de 520 de lei incepand cu luna martie 2017.
Chiar daca veti contribui mai multi ani nu cred ca puteti obtine mai mult decat indemnizatia minima pentru pensionari.
sa inteleg , chiar daca nu platesc nici un ban, tot beneficez de pensia minima de 520 de lei ?
atunci care ar mai fi rostul sa platesc 23 ani cotizatia , daca in momentul varstei pensionarii tot 520 de lei voi avea pensia ?