Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se poate sau nu?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se poate sau nu?

In ce masura poate o persoana care are dosar penal (furt calificat) sa infiinteze sau administreze un AF, SRL, sau sa devina PF ?
in legea societatilor comerciale nu exista nici o restrictie pentru a infiinta un SRL de o persoana care a fost condamnata pentru savarsirea infr de furt calificat si nici in legea care reglementeaza infiintarea asociatiilor familiale. O data cu intervenirea reabilitarii inceteaza de altfel si orice restrictii posibile.
Va multumesc pentru raspunsul promt, dar puteti sa-mi spuneti mai multe despre reabilitare? M-am ales cu un dosar penal in 2000 dintr-o prostie, dar povestea oricum e prea lunga si nu-si are locul aici.
Esocte, utilizator
Pentru ca instanta sa pronunte reabilitarea trebuie indeplinite mai multe conditii, printre care durata condamnarii si ca in momentul de fata sa faceti dovada ca aveti asigurata existenta prin munca sau alte mijloace oneste-termenul apartine legiuitorului. Pentru a-mi da seama in ce moment o puteti obtine, unde trebuie sa va adresati cererea dati-mi mai mule date pe adresa anca@avocatnet.ro