avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer masina de pe firma la asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer masina de pe firma la asociat

Cum pot sa transfer o masina (>10 ani), deja amortizata, inregistrata pe firma pe un asociat?
Firma are datorii la asociat.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:16, 5 Martie 2017
O vindeti iar suma pe care trebuie s-o plateasca asociatul se compenseaza cu datoria firmei catre acesta.

Fiind vorba de afini, trebuie sa aveti grija ca pretul sa fie cel al pietei. In caz contrar, un eventual control va face acest lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare masina tiberiu60 tiberiu60 Buna ziua, Am o masina proprietate personala (OPEL CORSA) si doresc sa o vand firmei mele unde sunt asociat unic (SRL microintreprindere, neplatitor de ... (vezi toată discuția)
Aport in natura Evelyn3 Evelyn3 Am o problema, va rog sa ajutati cu partea legislativa. Administratorul unei firme a depus bani pentru desfasurarea activitatii. Firma nu este in situatia ... (vezi toată discuția)
Contabilitate Stefanache Niculina Stefanache Niculina Intrebarea mea este : unul dintre asociati (SRL) poate retrage bunuri in contul unor sume depuse in ct 455, sume lasate temporar la dispozitia societatii, ... (vezi toată discuția)