Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer masina de pe firma la asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer masina de pe firma la asociat

Cum pot sa transfer o masina (>10 ani), deja amortizata, inregistrata pe firma pe un asociat?
Firma are datorii la asociat.
O vindeti iar suma pe care trebuie s-o plateasca asociatul se compenseaza cu datoria firmei catre acesta.

Fiind vorba de afini, trebuie sa aveti grija ca pretul sa fie cel al pietei. In caz contrar, un eventual control va face acest lucru.