Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce e de făcut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce e de făcut

În ultimii ani mi s-au adunat 78 de zile de concediu ( inclusiv cele de anul acesta ) , nu din cauză că nu am vrut să le efectuez , ci pt. că nu s-a putut datorită procesului de producție in care sunt implicat . Conform legii care mi-a fost adusă la cumoștință în urmă cu 5 zile (12/2015 ce a fost pusă în aplicare în cadrul firmei noastre doar acum ) am pierdut zilele de concediu ce mi se cuveneau pt. perioada anilor trecuți ( 2013 - 2015 ) Ce mă sfătuiți să fac ?
sesizare la itm, societatea era obligata sa aiba o planificare a concediilor anuala, ce se face in luna decembrie pentru anul viitor si dumneavoastra erati oarecum obligat sa stati in concediu de odihna cel putin o perioada de 10 zile legate intr-un an.
faceti cerere scrisa catre conducere ca vreti concediu 2 saptamani, dar o faceti cu nr de inregistrare si pastrati o copie, raspunsul va va ajuta la ITM.