Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spaţiu comecial la parterul blocului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spaţiu comecial la parterul blocului.

Exista urmatoarea situaţie:La parterul blocului se afla un spațiu comercial din construcție ,care nu are legatură cu blocul de nici un fel,contracte cu furnizorii separat ghena de gunoi separat ce mai totul este individual dacă imi poate spune cineva ce datorii si pentru ce trebuie sa plateasca proprietarul acestui spatiu cand functioneaza?dar când este închis de mai mult de un an?Va mulțumesc!
Este separat cu toate contractele de utilitati dar prin spatiul respectiv trece vreo teava care sa intre in bloc (apa sau caldura)?
Daca nu are absolut nicio o legatura cu blocul atunci nu plateste decat furnizorilor cu care are contract.
Trebuie sa plateasca pt. administrator , reparare fatada, curatenie in fata blocului,
In mod normal trebuie sa plateasca pt toate instalatile comune ale blocului, ei sunt proprietari pe tot ce este comun in bloc.
Spatiul comercial nu are fatada comuna cu a blocului si nici spatiul din jurul blocului ptr ca apartine domeniului public. Blocul poate sa aiba drept parti comune centura care este in jurul blocului.
~ Conținut șters la cerere ~