Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadru militar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadru militar

Poate beneficia o persoana de OG nr.82/2006 daca a participat la actiuni militare in perioada 1999-2001???
Calitatea de "Militar Veteran" sau "Veteran" se atribuie personalului militar și civil care a participat, începând cu anul 1990, la acțiuni militare și îndeplinește condițiile prevăzute de OUG 82/2006.

acţiuni militare - misiunile, operaţiile şi activităţile de pregătire a acestora, prevăzute la art. 2 alin. (1) şi art. 3 alin. (3) din Legea nr. 121/2011privind participarea forţelor armate la misiuni şi operaţii în afara teritoriului statului român, cele pentru contracararea şi limitarea efectelor acţiunilor teroriste, cele de poliţie aeriană şi de intervenţie cu nave, precum şi alte misiuni cu potenţial ridicat de risc, stabilite prin ordin al ministrului apărării naţionale, desfăşurate pe teritoriul statului român;