Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare program de lucru

Buna ziua,

Este normal ca angajatorul sa modifice programul lunar de lucru, dupa afisarea acestuia anterioara?

Se da situatia: lucrez in ture de tip 12/24-24/48 cu insertii de ture de 8 ore (un program extrem de amestecat si greu de prestabilit). Dupa afisarea programului lunar, am solicitat o zi libera prin concediu, aflata intre 2 libere conform programului de lucru, fara a interveni asupra desfasurarii activitatii. Managerul spitalului a aprobat cererea, insa asistenta sef a modificat programul de lucru astfel incat sa vin la munca a doua zi dupa concediu, modificand astfel si orele de noapte lucrate (in minus, evident), precum si numarul de weekenduri lucrate (de asemenea, tot in minus).
Este legal ceea ce a facut?

Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Astfel, Codul muncii nu solicita acordul si/sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.