Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptia achizitiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptia achizitiva

Buna ziua detin un imobil ,iar pt o camera este instituit un drept de abitatie ,persoana respectiva nu locuieste in imobil,nu este trecuta in cartea funciara ,nici in evidenta la primarie ,as putea invoca in instanta prescriptia achizitiva si sa imi insusesc si accea camera ,va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Prin ce act s a instituit dreptul de abitatie ?
bunicii au cumparat un imobil ,si la accea data sa stipulat in contract ca x are dreptul de a locui intr-o camera,dar nu a fost inregistrat accest drep in cartea funciara ,ulterior bunicii mi-au vandut mie acest imobil iar in noul contract sa trecut mentinunea ca eu cumparatoarea sunt de acord ca x sa locuiasca intr-o camera din accel imobil,nici de acceasta data x nu a fost trecut in cartea funciara
De cat timp nu mai locuieste in imobil acea persoana ?
in imobil persoana respectiva a stat doar temporar ,iar de 2 ani nu mai locuieste deloc in imobil