Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de mama mea. Mama este pensionata pe caz de boala gradul III, din ianuarie 2003, cu un stagiu de cotizare la acel moment de 23 ani si 5 luni.

In august anul acesta mama a implinit 55 ani si din Legea 19 art 62 noi am inteles ca nu ar mai fi necesara prezentarea in fata comisiei medicale -

(7) Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:

a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;

b) au implinit varstele prevazute de prezenta lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta;

c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

Mama s-ar incadra la punctul c)

Intrebarea este - Nu mai este necesara prezentarea in fata comisiei medicale? Are mama vechimea necesara, adunand la stagiul de cotizare (de 23 ani si 5 luni) cei 7 ani de pensie de invaliditate gradul III? Cei 7 ani de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare si se aduna la stagiul de cotizare de 23 ani si 7 luni?

Multumesc anticipat

Ar mai fi o intrebare - ce trebuie sa faca mama in continuare astfel incat din 2010 sa nu se mai prezinte la comisia medicala? Din punct de vedere al actelor necesare.
* La fiecare revizuire, Comisia emite o noua decizie asupra capacitatii de munca, decizie care in mod normal trebuie sa o primeasca si mama dvs si in care sa fie mentionat "NEREVIZUIBIL" Daca nu are o astfel de hotarare, nu trebuie sa ia masura de a nu se prezenta la Revizuire.
(dupa varsta ar trebui nerevizuibila din aug 2009)
* Neprezentarea, din motive imputabile pensionarului, la revizuirea medicală atrage suspendarea plăţii pensiei începând cu luna următoare celei în care era prevăzută revizuirea medicală.
............................................................
Da, perioada cat a fost in pensie de invaliditate, este stagiu de cotizare asimilat si se adauga celor lucrati.
(stagiul asimiliat cat a fost in pensie , nu se ia in calculul pensiei anticipate partiale)

Multumesc mult - foarte prompt raspunsul :D