Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Daca am inceput un loc nou de munca si nu am semnat nici contract de munca,nici preaviz,daca vreau sa plec de la locul respectiv poate sa imi opreasca preaviz daca eu nu am semnat nici.un act?
Da, va poate opri banii daca nu aveti incheiat c.i.m.
Dacă aveți de primit o sumă de bani, neavând forme legale de angajare, vă puteți adresa Inspectoratului Teritorial de Muncă. Vă ajută să puteți dovedi faptul că ați lucrat în cadrul firmei (acte, foi de prezență, martori etc.). După ce Inspectoratul va face verificările necesare, dacă va ajunge la concluzia că ați lucrat pentru respectiva societate, o va amenda și o va obliga să vă plătească drepturile salariile, contribuțiile sociale și impozitele aferente perioadei în care ați lucrat.
ITM-ul poate constata , dar nu poate obliga pe un angajator sa faca ceva... singura autoritate in stat care il poate obliga este instanta de judecata.
ITM poate dispune (îmi scuzați folosirea unui termen juridic nepotrivit) prin plan de măsuri, anexă la procesul verbal întocmit, aceste lucruri. În cele mai multe cazuri, angajatorul va plăti drepturile salariale în urma unui control din partea lor. Instanței de judecată vă puteți adresa în cel mai rău caz pentru a îl obliga. Îl va obliga doar în scris. În fapt îl va obliga doar un executor judecătoresc. Dar mergeți la ITM, cel mai probabil veți rezolva cu ajutorul lor.
De fapt, ITM-ul va trasa ca masura prezentarea dovezii de plata a salariului intr-un anumit termen de la data controlului ... nici executorul judecatoresc nu poate obliga.