Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amenda si recuperare stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amenda si recuperare stimulent de insertie

Buna ziua,persoana respectiva a beneficiat de stimulent de insertie,avand contract de munca cu 1/2 norma la o firma de constructii.Timp de 5-6 luni nu a fost chemat la munca,neavand de lucru,si patronul ramasese dator cu salariile anterioare.
Intre timp a plecat cu contract de munca in strainatate.La dupa un an de zile agentia judeteana ptr.plati si inspectie sociala a trimis o decizie de recuperare a creantelor,si o amenda contraventionala de 500 ron,considerandu se necuvenit stimulentul de insertie de crestere a copilului.Intrebare o fii daca se poate contesta,avand in vedere faptul ca si in momentul de fata are contract de munca activ la firma respectiva. potrivit reges Multumesc ptr.raspuns.
Se poate contesta decizia de impunere emisa de catre AJPIS.