Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil cota 1/2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil cota 1/2

Buna ziua!
Locuiesc la etajul unei case p+1 cu intrare separata in casa. Detin 1/2 din aceasta casa si teren, nu s-a reusit dezmembrarea si apartamentarea din cauza celuilalt coproprietar (lipsa de interes si bani).
Eu doresc sa încerc sa vand etajul, cota mea, si as vrea sa stiu daca pot fără acordul coproprietarului. Este aplicabil in cazul meu dreptul de preemptiune din noul cod civil art 1730? Daca da, atunci in cazul in care trec 30 de zile de la notificarea coproprietarului, acesta nu mai poate face nimic.
Parerea mea e ca puteti vinde daca coproprietarul nu e interesat sa va cumpere partea.
Nu e interesat sa cumpere, dar nici nu vrea ca noi sa vindem. In plus, ce zice si hotaraste acum, nu e valabil si peste 2-3 luni si tot asa.
Deci ma interesează sa fiu acoperita legal.
In orice situatie nu puteti vinde pana nu aveti carte funciara individuala. Deci trebuie sa va faceti apartamentarea casei si dezmembrarea terenului prin care sa aveti stabilita si servitute de trecere, daca este posibil cu piciorul si auto. Dupa aceste operatiuni de carte funciara puteti face ce vreti cu proprietatea dumneavoastra.
Daca nu exista acordul de vointa al coproprietarilor, actiunea se rezolva pe cale judecatoreasca si puteti obtine cheltuelile de judecata.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar