Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arendasul nu a platit arenda pe 2016 si impozitul pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arendasul nu a platit arenda pe 2016 si impozitul pe ultimii trei ani comform contractului pe cinci ani incheiat cu arendatorul .

Contract de arendare pe 5 ani, cu obligatia contractuala a arendasului de a plati impozitul pe teren la primarie. Un exemplar a fost depus la primarie.
Arendasul nu a mai achitat ARENDA ANUL TRECUT catre mine motivand ca nu a primit subventia.
Pimaria imi face cunoscut abia acum in 2017 ca pe ultimi trei ani arendasul nu a mai platit impozitul pe teren conform contractului de arendare.
Care este obligatia si dreptul meu precum si obligatia si dreptul primariei? Cum se rezolva?
Multumesc pentru sprijin.
Buna ziua,

Impozitul reprezinta o obligatie personala a proprietarului terenului. In situatia in care impozitul nu este achitat, Primaria nu il poate obliga pe arendas sa plateasca impozitul, ci doar pe proprietar.

Va trebui sa platiti dvs. impozitul restant si eventual sa il actionati pe arendas in temeiul contractului de arenda sa va intoarca plata impozitului.
Am aratat ca in contractul respectiv clauza este ca arendasul trebuie sa plateasca impozitul. Arendasul impreuna cu cei de la primarie au redactat contractul apoi au venit la arendatori sa il semneze. Contractul a fost in baza Legii arendarii nr.16/1994