Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea locului de munca pentru inaptitudine se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea locului de munca pentru inaptitudine se face prin concurs? Daca da, in baza carui articol din Codul Muncii?

Pe data de 6 dec 2016 am fost declarat inapt pentru postul de zidar, care il ocupam de cativa an buni, cu schimbare loc de munca de catre Medicina Muncii. Timp de aproximativ 3 luni de la aceasta decizie nu a intervenit nici o schimbare. Pe data de 21 febr. 2017 Managerul Spitalului de Urgenta,unde lucrez, printr-o cerere facuta de mine mi-a aprobat schimbarea locului de munca din zidar in liftier, precizez ca am calificare autorizata in acest domeniu. A-3-a zi seful de la Resurse Umane a contestat la Medicina Muncii inaptitudinea mea. In urma reevaluarii la Medicina Muncii am fost declarat inapt incontinuare. Dupa ce a primit fisa de inaptitudine din nou, a scos postul de liftier la concurs cu circuit inchis conform art. 64 din Codul Muncii. Intrebarea mea este daca sunt obligat sa intru in concurs pentru a obtine acel post? Daca da, spuneti-mi va rog, ce articol din Codul Muncii stipuleaza aceasta?
Multumesc pentru ajutor!
Revin cu o modificare: conform art 64 din Codul Muncii sunt obligat sa intru in concurs pentru a obtine acest post?