Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se realizeaza schimbarea locului de munca din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se realizeaza schimbarea locului de munca din motive medicale conform art 64 din CM?

Sunt angajat la o institutie a statului in fuctia de zidar- zugrav din anul 2008. Anul trecut, 2016, luna dec. am fost declarat inapt de catre Medicina Muncii pentru acel post, cu recomandarea schimbarea locului de munca. Din dec 2016 pana in prezent am fost declarat de 3 ori inapt, in urma solicitarilor de reevaluare cerute de catre RUNOS. Am fost trimis catre o clinica universitara a Medicinei Muncii care a confirmat cele date de catre medicii specialisti( Medicina Muncii) din zona. Am facut in repetate randuri cereri cu privire la schimbarea locului de munca in cadrul institutiei pe un post pentru care am calificare( sunt posturi vacante). Nu am primit nici un raspuns desi au trecut mai mult de 30 zile.
As dori sa stiu daca: schimbarea locului de munca se face prin concurs- examen, si ca zidar- zugrav am cea mai inalta gradatie (I) daca se schimba felul muncii, adica liftier( am calificare pt aceasta functie) si sunt locuri vacante liftier IV, III si II, tinand cont de felul muncii care mi s-ar cuveni?
Va multumesc!
Schimbarea se poate face, in cazul dvs., prin modificarea functiei - incheierea unui act aditional la c.i.m.