Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare obligatorie imobil Prima Casa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare obligatorie imobil Prima Casa

Buna ziua,
Este obligatorie asigurarea PAD a unei locuinte achizitionate prin Prima Casa, chiar daca locuinta mai are o asigurare facultativa pentru toate daunele cesionata la banca?
Multumesc
Da, este. Asigurarea PAD acoperă o zonă de risc ce reprezintă o franșiză (parte de risc lăsată în seama asiguratului) pentru polița facultativă.

Succes!