Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Amortizarea fiscala la un autoturism
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Amortizarea fiscala la un autoturism

Daca la o companie mare se achizitioneaza un autoturism cu o valoare de 100.000 euro ,pot aplic amortizarea fiscala de 1500 lei lunar pina la epuizarea intregi valori de intrare ?
george-neagu, moderator
Si amortizarea contabila cat sa fie?

Amortizarea fiscala e limitata la 1.500 lei, dar exista si exceptii, vedeti CF. la art.28 (14) lit. a)-d), poate va incadrati acolo.