Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Amortizare deductibila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Amortizare deductibila

In cazul unui autoturism cumparat in leasing cu amortizare lunara de 6000 lei se poate deduce integral amortizarea lunara (sa nu se deduca doar 1500 lei) in cazul in care este folosit de un agent de vanzari?
Da, la art. 28 alin (14) din Codul fiscal (cel referitor la amortiz fiscala) se specifica ca sunt exceptate situațiile în care mijloacele de transport respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

b) vehiculele utilizate de agenții de vânzări și de achiziții, precum și pentru test drive și pentru demonstrații;