Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studenta facultate asistente medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studenta facultate asistente medicala

Buna ziua.
Sunt în anul 3 facultatea de asistente de medicina Timișoara. Doresc sa-mi desfășor activitatea, când voi absolvi facultatea, intr-un cabinet stomatologic. Pana atunci, cum pot sa efectuez practica intr-un cabinet stomatologic , fără remunerație și fără ca medicul dentist,(PFA) dispus sa ma accepte în cabinet , sa nu aibă probleme cu ITM-ul sau Fiscul? Ce variante legale sunt acum ?
Mulțumesc.
Va puteti desfasura practica intr-un cabinet stomatologic fara vreo preoblema cu autoritatile numai daca sunt respectate prevederile Legii nr. 258/2007 privind practica elevilor și studenților.

Legea 258/2007
Art. 4.
(1) Practica elevilor și studenților se organizează și se desfășoară pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei convenții, după caz, încheiată între organizator și partenerul de practică.

(2) Unitățile și instituțiile de învățământ pot fi organizatoare de practică atât pentru elevii și studenții proprii, cât și pentru cei care provin de la alte unități și instituții de învățământ.

Art. 5.
Activitatea de practică se poate desfășura cu program săptămânal sau cumulat, la sfârșit de semestru sau de an de studii, în conformitate cu planul de învățământ.

Art. 6.
Practica se desfășoară pe baza unei/unui programe analitice/portofoliu de practică, întocmită/întocmit de instituția de învățământ a practicantului.

Art. 7.
Durata practicii este cea cuprinsă în planul de învățământ.

Organizatoul de practică este unitatea sau instituția de învățământ preuniversitar, respectiv universitar, care desfășoară activități instructiv-educative și formative.

Partenerul de practică este o societate comercială, o instituție centrală ori locală sau orice altă persoană juridică ce desfășoară o activitate în corelație cu specializările cuprinse în nomenclatorul Ministerului Educației, Cercetării și Tineretului și care poate participa la procesul de instruire practică a studenților și elevilor.